• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Temsilcilikler
KÖPÜK BETON TANIMI :

Hava kabarcıklarının beton içine homojen bir şekilde yerleştirilmesi ile elde edilen betondur .(Hafif agrega kullanılarak elde edilen betonlakarıştırılmamalıdır.)Köpük jeneratörüyle elde edilen kararlı köpüğün kullanılması ile yapılan harç ile elde edilir. Üretim süreci içinde çimento hidratasyonu dışında kimyasal hiçbir reaksiyon yoktur. Bünyesinde kum ve çimento dışında hiçbir malzeme yoktur. Harç içine giren köpüğün ana maddesi köpük ajanı tamamen doğal bir malzeme olup, insan sağlığına zararlı hiçbir yönü yoktur. Yoğunluğu 250-1600 kg/m3 arasında üretilebilmektedir.Aynı zamanda aynı yoğunlukta olsa bile farklı agregalar kullanılarak su geçirimsizliği ,ısı izalasyon değerleri ,ses izalasyon değerleri ve basınç dayanım mukavemeti ayarlanır.(Hafif agrega ya da eps türevleri kullanılarak elde edilen betonla karıştırılmamalıdır.)

ÖZELLİKLERİ :

"Hafif Beton" veya "Köpük Beton" olarak adlandırılır. Muhteviyatındaki boşluk miktarına bağlı olarak , yoğunluğu değişkenlik gösterir. Düşük yoğunluklu köpük beton, yüksek izolasyon ve düşük mukavemet değerleri verirken , Yüksek yoğunluklu köpük beton, daha düşük izolasyon ve yüksek mukavemet değerleri verir. Köpük betonun özellikleri; boşluk oluşum şekline, dağılımına ve düzenliliğine bağlıdır. ısı iletim katsayısı ( ), esas olarak yoğunluğa bağlıdır. Bağlayıcının tipi, sertleşme koşulları ve diğer faktörler ( ) üzerinde ihmal edilebilir bir etkiye sahiptir.

AVANTAJLARI :

• Ekonomiktir. Uygulama kolaylığı ve uygulama hızından dolayı diğer yalıtım ve yapı malzemelerine göre avantaj sağlar.
• Ürün olarak veya imalat süreci içinde doğaya zararlı hiçbir atık ortaya çıkarmaz.
• Mamul olarak ucuz olmasının yanı sıra, bina yüklerinde ciddi azalma sağladığı için, düşey yükler ve deprem yüklerindeki azalmalar nedeniyle de dolaylı maliyet azalmaları sağlar.
• Tamamen çimento esaslı bir malzeme olduğu için, çimento esaslı her türlü malzeme ile uyumu son derece yüksektir. (Duvar örme harcı, sıva harcı, şap, betonarme betonu v.s.)
• Çok uzun ömürlü bir yapı malzemesidir. Çok iyi ısı ve ses yalıtımı sağlar. Ayrıca yalıtım gerektirmez.
• Donma-erime dayanımı son derece yüksektir. Su emmesi son derece düşüktür.
• Tüm termik, akustik yalıtım, dolgu işlerinde kullanılabilir
• Düşük yoğunluğa rağmen mukavemeti yüksektir.
• Derzsiz, eksik, monolitik bir yapı oluşturur.
• Akışkanlığı (Self leveling ) sayesinde işlenebilme özelliği yüksektir ve kolayca uygulanır.
• Durabilitesi ve ömrü yüksektir. Çimento ömrü ile aynıdır.
• Donma çözülme olayına karşı dayanıklıdır.
• Ayrışma yapmaz, elde edilen malzeme suda erimez.
• U.V. dayanıklıdır.
• Çürüme yapmaz, çevreye zarar vermez
• Her türlü hafif agregalar ile kullanılabilir.
• Katkı kullanımı metalde paslanmaya sebep vermez.
• Su ve ısıtma borularında güvenlikle kullanılabilir.
•Yangına direk maruz kalınan yerlerde. Yangın dayanımı son derece yüksektir.Özellikle yangın dayanımı gereken yapılarda kullanılması uygundur.

KOLAY İŞLEM:

Betona işlem ve müdahele büyük önem arz etmektedir. Köpüklü beton basit aletlerle çalışılır; testereyle kolayca kesilir. Tüm gizli boşluklara ve aralıklara kolayca dökülür ve titreşime gerek kalmaz. Evlerin bütün duvarların ve yüksek binaların inşasında çok etkilidir. Kofra değiştirebilinen veya sabit olabilir . Alçı karton levha ve farklı çimento ve taş levhaları, ahşap, akua panel v.s kofra kurulduktan sonra köpük beton iki levha arasına alçı kartonda yapılan deliklerden dökülür. Köpük beton karışımı doğrudan şantiyede hazırlanır.

ISI YALITIMI:

Hafif köpük beton, diğer tuğlalar ve beton ile karşılaştırıldığında, içi boşluklu hava dolu milyonlarca mikro hücre sayesinde çok iyi ısı yalıtımı özelliğine sahiptir. Bu benzersiz özelliği sayesinde ısıtma ve soğutma harcamalarını azaltır.

ENERJİ TASARRUFU:

Köpük betonun iyi ısı yalıtım özelikleri yapıları kış mevsiminde sıcak ve yaz aylarında ise serin tutmaktadır . Bu da ısıtmada yada soğutmada enerji giderlerini % 40 düşürür. ( XPS-EPS gibi lamba zıvanalı bir yalıtım sistemi değildir).Rijit-eksiz ve tüm boşlukları kapatmasından dolayı ısı kaybı sıfıra yakın bir sistem oluşturur.

AKUSTİK ÖZELİKLERİ -SES YALITIMI:

Hafif köpük beton içi hava dolu milyonlarca mikro hücre sayesinde mükemmel ses yalıtımı sağlar. Bu yüzden etkili bir ses engelleyici bariyer olarak kullanılabilir. Bina dış ve içi duvarlarında kullanımı çok uygundur.Katlar arasında sesi absorbe eder.

EKONOMİK ETKİNLİK:

Köpük betonun toplam eşdeğersiz nitelikleri inşaatın ekonomi etkinliğini yükselmektedir: Fundamenta için armatür demirinden tasarruf - düşük ağırlıklı olmalarından Köpük beton elementleri metal konstrüksyon üzerine ağırlık ve yükü % 25 - 30 hafifleştirir. Özellikle sözleşmeli projelerde çok büyük zaman tasarrufu sağlar. ( Günde yaklaşık 400 m3 dolgu veya 7 cm kalınlıkta 2500 m2 dolgu şapı uygulaması yapılabilir ) Vibrasyona gerek yoktur. (ek olarak 4 kVt/m3 varan enerji tasarrufu. Köpük beton muazzam akışkanlığ ı sayesinde farklı şekillere döküle bilinir ve farklı yüzeylere, gizli deliklere ve tüm görünmez boşluklara döküle bilinir, bu da % 15-20' ye varan enerji tasarrufu sağlamaktadır

DAYANIM SÜRESİ :

Hafif köpük beton su geçirmez, bakteri ve mantar barındırmaz. İçerisindeki reçine özütü sayesinde anti bakteriyeldir. Bu özelliğini hiç kaybetmeden beton ömrü kadar aynen korur. Nem, su, ısı, tuz, ani ısı değişiklerinden etkilenmez. Betonu ve demiri bu özelliklerinde dolayı koruyarak kullanıldığı yapıların kullanım ömrünü ve konforunu arttırır.

MALZEME TASARRUFU :

Yapılarda kullanılan duvar, sıva, şap, yapıştırma harçları, yalıtım malzemelerinin tümü hafif köpük beton ile yapılırsa binanın toplam ölü yük ağırlığı % 70 oranında azılır. Böylece temele ve taşıyıcı sisteme gelen basınç dayanımı azaldığı gibi proje aşamasında binanın statik hesaplarında kullanılan beton kesit alanları ve metrekare demir oranlarında % 13 ile % 21 tasarruf sağlatır.

DEPREME DAYANIKLILIK :

Hafif köpük beton, diğer tüm yalıtımlı yapı malzemelerine, normal betona ve diğer tüm tuğlalara göre çok daha hafiftir. Hafif malzemelerin depreme karşı direnci yüksektir ve bu da deprem sırasında insan hayatında yaralanma ve kayıpları azaltır.

ÇEVRE DOSTU:

Çevreye zararı ve zehirleyici etkisi yoktur. Hafif köpük beton hiçbir zararlı madde veya zararlı bileşenleri içermez ve bina içi ortam havasını bozmaz.,                                                                   TÜRKİYEDE TSE POZU

                                            
HAFİF BETON,HAFİF DOLGU MALZEMELERİ,YÜKSELTİLMİŞ DÖŞEME DOLGUSU,DÖŞEME DOLGUSU,HAFİF KÖPÜK BETON,DOLGU MALZEMESİ.,HAFİF DOLGU,DOLGU BETONU,HAFİF DOLGU BETON,DOLGU,YÜKSELTİLMİŞ DÖŞEME DOLGUSU